Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A Székesfehérvári Városi Bíróság szerdán első fokon felmentette Joáv Blumot az ellene emelt közokirat-hamisítás vádja alól.
A sukorói King’s City projekttel kapcsolatos ügyek egyik mellékszálaként közokirat-hamisítással vádolta meg az ügyészség az izraeli-magyar kettős állampolgárságú Joáv Blumot, mert Blum állandó lakóhelyeként jelentette be a sukorói Kis utca 5. szám alatti ingatlantját, holott egy percig sem lakott ott életvitelszerűen, vagyis lakcímkártyája hamis. Az ügyészség szerint a tulajdonjog nem elegendő az érvényes lakcímbejelentéshez, életvitelszerűen használni is kell az ingatlant.
Blum ügyvédje, Bánáti János, aki a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke is, védőbeszédében azt hangsúlyozta: védence nem követett el bűncselekményt, mivel a hazai lakcímnyilvántartás nem bizonyítja az adott ingatlanon történő tényleges tartózkodást. Megjegyezte: Magyarországon százezrek élnek máshol, mint ahová be vannak jelentve. A bíróság az ügyészség álláspontját fogadta el: az első fokú ítélet szerint bűncselekménynek számít, ha valaki nem lakik életvitelszerűen azon az ingatlanon, amelyet lakóhelyeként bejegyeztet a lakcímnyilvántartásba.
Ennek ellenére Blumot mégis felmentették, az indoklás szerint ugyanis az üzletembert megtévesztették, ami kizárja a büntethetőségét. Blum az akkori jogi képviselője útmutatásai alapján járt el, és senki nem figyelmeztette a szabálytalanságra. Az ítélet nem jogerős, az ügyészség fellebbezett a bűnösség megállapításáért. Bánáti pedig a felmentő ítélet indoklásának megváltoztatását kéri. Szerinte ugyanis beláthatatlan következményei lehetnek, ha jogerősen is bűncselekménynek minősítik, hogy valaki nem tartózkodik életvitelszerűen a lakcímkártyáján szereplő címen.